Tavşan eti faydaları

Öğününüzün en sağlıklı besini.

Ülkemizde yaygın olarak bilinmeyen fakat yurt dışında çok tüketilen etlik tavşanların insan vücuduna faydaları saymakla bitmiyor. Amerika'da tavuk ile aynı tüketime sahip, Meksika'da tüketilen etlerin içinde %70'ini kapsayan tavşan eti, damakta bıraktığı lezzeti yanında sağlık açısında çok faydalı bir besindir. 

Düşük Yağ Yüksek Protein 

Tavşan etleri düşük yağ içerir bu yüzden kalorisi düşüktür, kilo aldırmaz. fakat kilo aldırmaz diyede fazla tüketilmemelidir zira içerdiği yüksek besin değerleri çok tüketildiğinde fayda yerine zarar verebilir. 100 gram tavşan etinde 33 gram protein bulunur. tek başına günlük alınması gereken proteini tavşan eti ile karşılayabilirsiniz. 

B 12, Potasyum ve Selenyum Kaynağı

Tavşan etinde zengin B 12 vitamini bulunur. Vücudun günlük ihtiyacını tamamen karşılar, potasyum ihtiyacını da %30 karşılayan tavşan eti ayrıca içerisinde selenyum maddesi içerir. Selenyum, hem sperm hemde yumurtalıkları güçlendirir. Çocuk sahibi olma olasılığını arttırır.

Tavşan Eti Güçlü Bir Antioksidandır

Tavşan eti güçlü bir antioksidandır. Vücuttaki direnci arttırır, idrar yolluyla enfeksiyonlu hücreleri atar. Kötü kolesterolü düşürür. kalp ve damar sağlığını destekler  ve damar tıkanıklığını da önleyerek kan akışını sağlar. 

Tavşan Eti Besin Değeri (100 gram)

Kalori 173 g Protein 33 g
Toplam Yağ 3,5 gram Demir 2,7 mg
Sodyum 45 mg Potasyum 343 mg
A Vitamini 0 IU D Vitamini 0 IU
Karbonhidrat 0 g Magnezyum 31 mg
B6 Vitamini 0,3 mg Kalsiyum 18 mg
C Vitamini 0 mg Kolesterol 123 mg